HABERLER

Yolcu taşıyan drone Dubai’de hizmete girecek

 

CES 2016’ya damgasını vuran tek kişilik, insan boyutundaki yolcu taşıyan drone quadcopter, bu yaz başlarında yolcu taşımaya başlayacak gibi görünüyor. Dubai’nin Yollar ve Ulaşım Ajansı’nın başkanı bugün Dünya Hükümetleri zirvesinde ilan ederken, Çinli EHang 184 droneu, 2017 yılı Temmuz ayında fütüristik şehir çevresinde “düzenli uçuşlar” başlatacak.

Aslında Associated Press’in bildirdiği gibi, EHang 184, yerden 689 feet yükseklikte bir helikopter pisti bulunan Dubai’nin Burj Al-Arab gökdeleninin etrafında dolaşmaya başlamış durumda. Yol ve Ulaştırma Şefi Mattar el-Tayer, “Bu sadece bir model değil,” dedi. “Biz aslında Dubai’nin gölerinde bu aracı uçurmayı denedik.”

Yolcu Taşıyan Drone

El-Tayer ayrıntı vermediğinden şu an gerçek bir insanı taşıyıp taşımayacağı belli değil, ancak Las Vegas’ta son kez gördüğümüzden beri yolcu taşıyan drone özellikleri hafif bir performans artışı elde etmiş gibi görünüyor. AP, PFV’nin yarım saat uçuş süresine ve yaklaşık 31 km menziline sahip olduğunu bildiriyor ancak yolcu kapasitesi hala bir adet 260 kiloluk yolcu ve tek kişilik küçük bavul ile sınırlı. Araç otonom olarak çalıştığından, yolcunun varış yerini belirtmesine ve kalkıştan önce kemerlerini bağlaması uçuş için yeterli.  Buradan 184, geçen yıl Ehang’ın gösterdiği Engadget’e benzer bir kontrol odası ile 4G kablosuz ağ üzerinden iletişim kuracak. Bu noktadan ibaret, 184, Ehang’in geçen yıl sonunda Endgadget’ta sergilediğine benzer şekilde yerde bulunan bir kontrol odasından 4g kablosuz bağlantı ile yönlendirilecek.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin pırlantası olan Dubai, yolcu taşıyan drone taksileri ilk kez kullanan şehir olarak övünme hakkına sahip olmakla birlikte, Nevada yetkilileri EHang 184 için FAA’nın onayını da istediği için EHang’ı CES’te gerçekten uçan bir ürünle görebiliriz.