HABERLER

Türkiye Drone Ligi 1. Etap Sonuçları Belli Oldu

TDL 1. Etap Sonuçları Belli Oldu

11 Mart 2017 Cumartesi günü Küçük Çiftlik Park’ta düzenlenen Türkiye Drone Ligi 1. Etap Yarışı, Türkiye’nin farklı illerinden gelen 32 yarışçının katılımıyla festival havasında devam etti. Türkiye’de ilk kez bu çapta düzenlenen drone ligi, 250mm’lik mini drone pilotlarının, zamana ve birbirlerine karşı kıyasıya yarışmalarına sahne oldu.

Jedeye FPV - Çeyrek Final Galibiyet Sevinci

DroneRacers.nl’den gelen misafirlerimiz Vince ve Karan’ın da varlığıyla çok çekişmeli geçen yarışta dereceye girenler belli oldu. 6 etapta yapılacak Türkiye Drone Ligi yarışlarında, 6 etap sonunda en yüksek puanı alan pilot 8000TL’lik birincilik ödülünü almaya hak kazanacak. Hollanda’dan gelen konuklarımız ise bu puanlamaya dahil edilmeyecekler.

Fuat Güner - 6

İzzet Öz  ve Fuat Güner’in katılımlarıyla drone festivali gibi ilerleyen etkinlikte, ayrıca Gürcan Ersoy ve Gökcan Sanlıman konserlerinin yanı sıra Top 1 Musica DJ’lerinin canlı dj performansları da ortama renk kattı. Teknoloji sponsorumuz Teknosa’nın açtığı standda düzenlediği yarışmalara ilgi büyük oldu. İzleyiciler, sanal gerçeklik gözlüğü ve drone kumandası ile ekranda görünen hedefleri toplamaya çalıştılar ve en yüksek puanı yapanlara, Teknosa tarafından çeşitli ödüller verildi.

Ayrıca etkinlik alanında canlı olarak düzenlenen grafitti showlar da büyük ilgi topladı. Graffiti sanatçılarının nasıl çalıştıklarını herkes yakından gözleme imkanı buldu.

Simülasyon standlarında misafirlerimiz, drone kumandaları ile bilgisayar ortamında drone uçurmaya çalıştılar. Gerçek drone pilotlarının da eğitim ve antreman amaçlı kullandıkları bu simulasyon oyunları ile, misafirlerimiz keyifli dakikalar geçirdiler. Ayrıca Bilim ve Teknoloji Haftasına denk gelmesi sebebiyle birçok bilim ve teknoloji standı da etkinlik alanında yerlerini aldılar ve ziyaretçilere drone dünyasının sadece yarıştan ve uçmaktan ibaret olmayıp ne kadar zengin olduğunu anlattılar.

Pist kenarına kurulan eğitim alanında, daha önce hiç drone uçurmamış ziyaretçilerimize, tecrübeli drone yarışçılarımız tarafından drone uçurma eğitimi verildi. Özellikle çocukların büyük ilgi gösterdiği eğitim alanında, 7’den 77’ye herkese drone uçurmanın ne kadar keyifli ve eğlenceli olduğunu göstermeye çalıştık.

Türkiye Drone Ligi Yarışları televizyon programı 18 Mart 2017 Cumartesi günü TV 8,5 ekranlarından saat 10:30’da yayınlanacak.