HABERLER

Hubsan X4 H107C İncelemesi

Hubsan X4 H107C İncelemesi

Yeni bir inceleme yazımıza hoşgeldiniz. Bugünkü sizlere tanıtacağımız cihaz bir micro drone. Yani ağırlığı 25-75g arasında olan, oldukça küçük ama manevra kabiliyeti yüksek Hubsan X4 H107C modeli. Genel olarak hayatında hiç drone uçurmamış ve bu işe sıfırdan başlayacak kişiler için en iyi eğitim droneu olarak birçok usta yarış pilotunun önerdiği Hubsan X4’ü incelemeseydik olmazdı.

Hubsan X4 107C Kutu içeriği

Hubsan X4 H107C ve Uzaktan Kumanda

Cihazın kutusundan çıkanlar şu şekilde:

 • Hubsan X4 107C drone
 • Uzaktan Kumanda
 • USB Şarj Cihazı
 • 1 adet yedek pervane seti (4 adet)
 • Demir pervane çıkartma aparatı
 • Pervane koruyucu aparat
 • 380 mAh 3.7V lipo pil

Cihazın kutusunda bulunmayıp sizin önceden almanız gerekenler ise şu şekilde:

 • Yedek pil. En az 4-5 adet tavsiyemizdir.
 • Yedek pervane. 4-5 set sizi iyi bir süre idare edecektir.
 • Çoklu pil şarj aleti.
 • Pil voltaj kontrol cihazı.
 • Bütçeniz yetiyorsa Hubsan’a ait yedek parça kaza seti. Bu setin içinde yedek motor ve ledlerden, yedek kasaya kadar birçok yedek parça bulunmakta.

Hubsan X4 H107C İlk Kurulum ve Uçuşa Hazırlık

Cihazı uçurmaya başlamadan önce ilk yapmanız gereken şey, pervane koruyucu aparatı dronea takmanız. Bu en önemli aşama çünkü ilk kez bir drone uçuracaksınız ve bu çeviklikte bir alet anında kontrolünüzden kaçıp sağa sola çarpıp pervaneleri kıracak. O yüzden pervane koruyucuyu takarken, mevcut pervaneleri sökmeniz gerekiyor. Kutudan çıkan demir pervane sökme aparatı ile pervaneleri söküp, koruyucuyu monte edin. Motorların üzerine gelen kısımları sonuna kadar bastırmanız gerekiyor yoksa pervaneler yerine oturmuyor.

Hubsan X4 H107C Pervane Koruyucu

Koruyucuyu taktıktan sonra pervaneleri geri takacağız ama burada bilmemiz gereken çok önemli bir şey var. O da pervanelerin birbirlerinden farklı olduğu. Motorların yanında A ve B şeklinde 2 adet harf göreceksiniz. Aynı harfler pervanelerde de bulunuyor. A yazan pervaneleri A motorlara, B yazanları da B motora takıyoruz. Çünkü A yazanlar saat yönünün tersine, B yazanlar saat yönünde dönüyor, ve pervanelerin açısı da buna göre ayarlanmış. Ters takarsanız drone kesinlikle havalanmayacaktır.

Kumanda Ayarı ve Kalibrasyon

Evet koruyucu aparatımızı taktık, pervaneleri de ayarladık. Artık kumanda ayarına geçebiliriz. Öncelikle kesinlikle alışmanız gereken en önemli kısımlardan bir tanesi, uçurmaya başlamadan önce ilk yapılacak iş önce kumandayı açmak. Hubsan X4 H107C’nin kumandasını açtıktan sonra üzerindeki kırmızı led yanıp sönmeye başlayacaktır. Kumandanın drone ile iletişime geçmeye hazır olduğunu gösterir bu led. Daha sonra droneun arkasındaki kabloları birbirine bağlayıp droneu açabilirsiniz. Bu işlemi yapmadan önce kontrol etmeniz gereken en önemli şey ise, throttle (sol kol) kolunun tamamen aşağıda olmasıdır. Yoksa pili bağladığınız gibi drone kontrolsüz şekilde havaya fırlayabilir.

Droneun pilini taktıktan sonra drone üzerindeki ledler yanacak ve kumandan bip sesi gelip, kumanda üzerindeki led yeşile dönecektir. Yani kumanda artık droneu tanımış ve uçmaya hazırsınız mesajı vermektedir. Burada ilk yapılacak işlem droneun kalibrasyonunu yapmak olmalı. Bunun sebebi ise, kalibrasyon yapmadan uçmaya kalktığınızda, throttleı biraz arttırdığınızda drone havanlanmaya başlayacak ve bir yöne doğru kayacaktır. Normalde olması gereken hiçbir yöne kaymadan dikey doğrultuda yükselmesidir. Bu yüzden kalibrasyon için, droneu yatay ve düz bir yüzeye koyup, kumandanın throttle kolunu sağ alt pozisyona getirip, aileron (sağ kol) kolunu da hızlıda sağ sol yapmamız gerekiyor. Bu işlemi birkaç kere yaptığmıızda, droneun önündeki ledler yanıp sönecek ve kalibrasyonun tamamlandığını bize bildirecek.

Uçuş ve Kontroller

Hubsan X4 H107C artık uçuşa hazır. Artık kontrollerden bahsedebiliriz. Kumandada birkaç adet tuş ve sağda ve solda olmak üzere 2 adet kol göreceksiniz. Soldaki kol, throttle (pervane dönme hızı) ve yaw (kendi ekseni etrafında döndürme) işlevini görmekte ve Elevator olarak adlandırılmaktadır. Sağdaki kol ise Pitch (öne-arkaya eğilme) ve Roll (sağa-sola yuvarlanma) hareketlerini yapmanıza olanak verir ve Aileron olarak isimlendirilir.

Başlangıçta öncelikle droneu havalandırarak havada sabit tutmaya uğraşacağız. Bunun için sol baş parmağınızla hafifçe throttle kolunu ileri ittirip dronun havalanmasını sağlayın. Burada çok dikkatli olmanız önemli çünkü gereğinden fazla throttle açarsanız drone bir anda havaya fırlayacak ve tavana çarpıp o mesafeden yere düşüp ciddi kaza yapabilecektir. O yüzden nazik hareketlerle yavaş yavaş throttle seviyelerine alışmaya çalışın. Drone sağa veya sola kayarsa, Aileron kolu yardımıyla kaydığı yönün aksine hareketler yapın.

Bu alıştırmaları yaparken droneun önü sizin baktığınız yönde olmalı. Bir süre böyle uçmayı öğrenmeniz çok önemli çünkü drone size doğru gelirken, Aileron kolu ile yaptığınız bütün hareketler tersine dönecek. Buna alışmak biraz zaman ve tecrübe gerektiriyor.

Normal Mod vs Expert Mod

Hubsan X4 107C varsayılan olarak Normal Modda açılıyor. Normal mod, cihazın kendini seviyeye göre ayarladığı ve takla atma, sağa sola tam yatma gibi akrobatik hareketlerin yapılamadığı bir nevi başlangıç modudur. Bu modda kamerayla stabil çekim yapabilir, uçmayı çok rahat öğrenebilirsiniz. Expert Mode ise, drone üzerindeki tüm kontrolü size bırakan uzman modudur. Bu modda uçabilmek için bir FPV sistemi olması en iyisi olsa da ufak akrobatik hareketler için FPV şart değil. Sağa, sola, öne ve geriye tam takla atabilir, bir yarış droneu gibi kullanabilirsiniz. Normal modda maksimum yatabilecek açı kısıtlanmışken, expertmodda bir kısıtlama olmadığı için çok ani ve çevik hareketler yapabilmeye olanak verir.

Uçuş Süresi ve Pil Şarj Süresi

Uçuş süresini etkileyen en önemli faktörlerden kamera ve ağırlıktır. O yüzden pervane koruyucusu ile yaptığınız uçuşlar, koruyucusuz uçuşlara göre biraz daha kısa sürecektir. Ama genel olarak tam şarj edilmiş bir lipo pil ile Hubsan X4 yaklaşık 8-9 dakika uçabilmektedir. Tabi hiçkimseye bu süre yetmeyeceğinden yazının başında da belirttiğimiz gibi yedek piller burada devreye giriyor. Alacağınız en az 4-5 yedek pil ile, uçuş sürenizi 45 dakika 1 saate çıkarabilirsiniz.

Pil şarj süresi 380 mAh piller için eğer USB’den şarj ediyorsanız yaklaşık 1 saat ile 90 dakika arasında değişmektedir. Çoklu pil şarj aleti alırsanız (en az 6 pil şarj edecek bir alet) her bir pil için 90 dakika beklemeden uçuş/şarj oranını arttırabilirsiniz.

Hem hesaplı, hem dayanıklı hem de yüksek performanslı bir micro drone arıyorsanız Hubsan X4 H107C tam size göre.